×
برنامه کسب و کار (بیزنس پلن) و لزوم آن در کسب و کارهای نوپا

برنامه کسب و کار چیست؟

 

برنامه کسب و کار یک سند مکتوبیست که به تفصیل شرح می دهد که چگونه یک کسب و کار، معمولاً یک شرکت نوپا، اهداف خود را مشخص و چگونه باید به اهداف خود برسد. یک طرح کسب و کار یک نقشه راه مکتوب برای شرکت از نظر بازاریابی، مالی و عملیاتی ارائه می دهد.

طرح های کسب و کار اسناد مهمی هستند که برای جذب سرمایه گذاری قبل از ایجاد یک کسب و کار جدید توسط شرکت مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین راه خوبی برای شرکت ها هستند تا بتوانند در آینده اهداف خود را حفظ کنند.

اگرچه آنها مخصوصاً برای مشاغل جدید مفید هستند، اما هر شرکتی باید یک طرح تجاری کسب و کار داشته باشد. در حالت ایده آل، برنامه به طور دوره ای مورد بازبینی و به روز رسانی قرار می گیرد تا ببیند آیا اهداف برآورده شده اند یا تغییر کرده و تکامل یافته اند. گاهی اوقات، یک طرح کسب و کار جدید برای مشاغل مستقر ایجاد می شود که تصمیم گرفته است در مسیر جدیدی حرکت کند.

 

نکات کلیدی:

 

• طرح کسب و کار یک سند مکتوب است که فعالیت های اصلی شرکت، اهداف و نحوه برنامه ریزی برای دستیابی به اهداف خود را توصیف می کند.

شرکت های نوپا از برنامه های کسی و کار برای خروج از عرصه و جذب سرمایه گذاران خارجی استفاده می کنند.

مشاغل ممکن است یک طرح کسب و کار سنتی طولانی تر یا یک طرح کسب و کار نوپای کوتاه تر ارائه دهند.

• برنامه های کسب و کار خوب باید شامل خلاصه اجرایی، محصولات و خدمات، استراتژی و تجزیه و تحلیل بازاریابی، برنامه ریزی مالی و بودجه باشد.

 

محل قرار گیری کلیپ

 

آیا شما به کمک مالی نیاز دارید؟ پس قبل از هر کاری یک برنامه کسب و کار تهیه کنید.

 

درک برنامه های کسب و کار

 

برنامه کسب و کار یک سند اساسی است که هر کسب و کار نوپایی باید قبل از شروع به کار داشته باشد. در واقع بانک ها و شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر اغلب نوشتن یک طرح کسب و کار مناسب را به عنوان پیش شرط پیش از در نظر گرفتن تأمین سرمایه برای مشاغل جدید قرار می دهند.

فعالیت بدون برنامه کسب و کار معمولاً ایده خوبی نیست. در واقع، تعداد کمی از شرکت ها قادر به دوام طولانی مدت بدون برنامه کسب و کار هستند. ایجاد و پایبندی به یک طرح کسب و کار خوب، قطعاً مزایای بیشتری دارد، پس قبل از اینکه در تجارت خود متضرر شوید به فکر یک برنامه کسب و کار باشید.

یک برنامه کسب و کار خوب باید تمام هزینه های پیش بینی شده و مشکلات احتمالی هر تصمیمی که یک شرکت می گیرد را مشخص کند. برنامه های کسب و کار، حتی در میان رقبای یک صنعت، به ندرت یکسان هستند. اما همه آنها دارای عناصر اساسی یکسانی هستند، از جمله خلاصه اجرایی کسب و کار و شرح دقیق کسب و کار، خدمات و محصولات آن، همچنین بیان می کند که چگونه یک کسب و کار قصد دارد به اهداف خود برسد.

این طرح باید حداقل نمای کلی از صنعتی را که کسب و کار بخشی از آن است، و نحوه متمایز شدن از رقبای بالقوه خود، در بر گیرد.

 

یک نکته مهم: در حالی که ایده خوبی برای یک تجارت دارید تا آنجا که ممکن است جزئیات بیشتری در برنامه کسب و کار ارائه دهید، مهم است که مطمئن شوید که طرح شما را خواننده تا انتها بخواند.

 

 

 
عناصر یک برنامه کسب و کار:
 

حجم طرح کسب و کار در مشاغل مختلف بسیار متفاوت است. همه اطلاعات باید در یک سند 15 تا 20 صفحه ای جای گیرد. در صورت وجود عناصر مهم در طرح کسب و کار که فضای زیادی را اشغال می کنند، مانند درخواست ثبت اختراع، آنها باید در برنامه اصلی ارجاع داده شوند و به عنوان ضمیمه درج شوند.

همانطور که در بالا ذکر شد، هیچ دو طرح کسب و کار یکسان نیستند. اما همه آنها عناصر یکسانی دارند. در زیر برخی از قسمت های رایج و کلیدی یک طرح کسب و کار آورده شده است:

 

خلاصه اجرایی: این بخش، شرکت را تشریح می کند و ماموریت شرکت را به همراه هرگونه اطلاعات در مورد مدیریت، کارکنان، عملیات و محل شرکت شامل می شود.

 

درباره شرکت: از توضیحات شرکت برای ارائه اطلاعات دقیق درباره شرکت خود استفاده کنید. در مورد مشکلاتی که کسب و کار شما حل می کند به جزئیات بپردازید. دقیق باشید و مصرف کنندگان، سازمان یا مشاغلی را که شرکت شما قصد دارد به آنها خدمات ارائه دهد، ذکر کنید.

 مزایای رقابتی را که باعث موفقیت کسب و کار شما می شود توضیح دهید. آیا متخصصانی در تیم شما حضور دارند؟ آیا مکان مناسبی برای فروشگاه خود پیدا کرده اید؟ توضیحات شرکت شما مکانی است که می توانید نقاط قوت خود را به رخ بکشید.

 

محصولات و خدمات: در این بخش، شرکت می تواند محصولات و خدماتی را که ارائه می دهد، مشخص کند، همچنین ممکن است شامل قیمت گذاری، طول عمر محصول و مزایای آن برای مصرف کننده باشد. سایر عواملی که ممکن است به این بخش وارد شوند شامل مراحل طراحی و تولید، هرگونه اختراع ثبت شده توسط شرکت و همچنین فناوری اختصاصی است. هر گونه اطلاعات مربوط به تحقیق و توسعه (R&D) نیز می تواند در اینجا گنجانده شود.

 

تجزیه و تحلیل بازار: یک شرکت به یک صنعت خوب و همچنین بازار هدف خود نیاز دارد. این مقاله نشان می دهد که این رقبا کیست و چگونه در صنعت نقش دارد، همراه با نقاط ضعف و قوت آن، همچنین تقاضای مورد انتظار مصرف کننده برای آنچه که مشاغل می فروشند و گرفتن سهم بازار از سهامداران فعلی چقدر آسان یا دشوار است.

 

سازمان و مدیریت: به خواننده خود بگویید که ساختار شرکت شما چگونه خواهد بود و چه کسی آن را اداره خواهد کرد. ساختار قانونی کسب و کار خود را شرح دهید. اعلام کنید که آیا قصد دارید کسب و کار خود را به عنوان یک شرکت C یا S تشکیل دهید، یک شرکت سهامی عام یا خاص ایجاد کنید، یا اگر شما یک مالک انحصاری یا شرکت با مسئولیت محدود (LLC) هستید. 

از یک نمودار سازمانی برای تعیین اینکه چه کسی در شرکت شما مسئول چه چیزی است، استفاده کنید. نشان دهید که چگونه تجربه منحصر به فرد هر فرد به موفقیت در پروژه شما کمک می کند. شامل رزومه کاری اعضای اصلی تیم خود باشد.

 

استراتژی بازاریابی: این حوزه نحوه جذب و حفظ مشتریان خود و نحوه دستیابی به مصرف کننده را توضیح می دهد. این بدان معناست که یک کانال توزیع، واضح باید مشخص شود. همچنین برنامه های تبلیغاتی و بازاریابی و انواع رسانه های آن کمپین ها را بیان خواهد کرد.

 

برنامه ریزی مالی: به منظور جلب طرف مورد مطالعه طرح کسب و کار، شرکت باید برنامه ریزی مالی و پیش بینی¬های آینده خود را شامل شود. ممکن است صورتهای مالی، ترازنامه¬ها و سایر اطلاعات مالی برای مشاغل از قبل تاسیس شده لحاظ شود. در عوض، مشاغل جدید شامل اهداف و برآوردهای چند سال اول فعالیت و سرمایه گذاران بالقوه خواهد بود.

 

بودجه: هر شرکت خوبی نیاز به بودجه دارد. این شامل هزینه های مربوط به نیروی انسانی، توسعه، تولید، بازاریابی و سایر هزینه های مربوط به تجارت می شود.

 

ضمیمه: از ضمیمه خود برای ارائه اسناد پشتیبان یا سایر مطالبی که به طور خاص درخواست شده اند استفاده کنید. موارد معمول شامل سابقه اعتباری، رزومه، تصاویر محصول، نامه های مرجع، مجوزها، ثبت اختراعات، اسناد قانونی و سایر قراردادها است.

 

انواع برنامه های کسب و کار:

 

برنامه های کسب و کار به شرکت ها کمک می کند تا اهداف خود را شناسایی کرده و در مسیر خود باقی بمانند. آنها می توانند به شرکت ها کمک کنند تا خودشان را مدیریت کرده و مدیریت کنند و بعد از شروع فعالیت به رشد آنها کمک کنند. آنها همچنین به عنوان ابزاری برای ترغیب مردم به همکاری و سرمایه گذاری در تجارت عمل می کنند.

اگرچه هیچ طرح کسب و کار درست یا غلطی وجود ندارد، اما آنها می توانند در دو دسته مختلف قرار بگیرند ۱. استارتاپ های سنتی ۲. استارتاپ های کوچک و نوپا. به گفته مدیریت مشاغل کوچک، طرح تجاری سنتی رایج تر است. آنها استاندارد هستند و جزئیات بسیار بیشتری در هر بخش وجود دارد. اینها بیشتر طول می کشند و به کار و بررسی بسیار بیشتری نیاز دارند.

از سوی دیگر، برنامه های کسب و کار کوچک و نوپا از ساختار مختصرتری استفاده می کنند که عناصر اصلی را برجسته می کند. این طرح های کسب و کار به اندازه یک صفحه، در دنیای تجارت رایج نیستند و جزئیات بسیار کمی دارند. اگر شرکتی از این نوع برنامه استفاده می کند، باید انتظار داشته باشد که در صورت درخواست سرمایه گذار یا وام دهنده، جزئیات بیشتری را ارائه دهد.

 

۱. برنامه کسب و کار سنتی:

 

این نوع برنامه بسیار مفصل است، نوشتن آن زمان بیشتری می برد و جامع است. وام دهندگان و سرمایه گذاران معمولاً از این طرح درخواست می کنند.

اگر بسیار جزئیات گرا هستید، طرحی جامع می خواهید یا از منابع سنتی درخواست تأمین مالی می کنید، ممکن است قالب برنامه کسب و کار سنتی را ترجیح دهید.

وقتی طرح کسب و کار خود را می نویسید، لازم نیست که به طرح کلی برنامه کسب و کار پایبند باشید. در عوض، از بخش هایی استفاده کنید که بیشترین اهمیت را برای تجارت و نیازهای شما دارد. در برنامه های تجاری سنتی از ترکیبی از این ۹ بخش استفاده می شود.

عناصری که در قسمت قبل عنوان شد همگی اجزا اصلی یک برنامه کسب و کار سنتی است. در ادامه به بیان عناصر و اجزا برنامه کسب و کار استارتاپ های نوپا می پردازیم.

 

۲. طرح کسب و کار استارتاپ های نوپا:

 

این نوع برنامه تمرکز سطح بالا، نوشتن سریع دارد و فقط شامل عناصر کلیدی است. برخی از وام دهندگان و سرمایه گذاران ممکن است اطلاعات بیشتری بخواهند.

اگر می خواهید کسب و کار خود را سریع توضیح دهید یا راه اندازی کنید یا تجارت شما نسبتاً ساده است، یا قصد دارید به طور منظم برنامه تجاری خود را تغییر دهید و اصلاح کنید، ممکن است یک قالب استارتاپ های نوپا را ترجیح دهید.

فرمت های استارتاپ های نوپا نمودارهایی هستند که از چند عنصر برای توصیف ارزش پیشنهادی شرکت شما، زیرساخت ها، مشتریان و امور مالی استفاده می کنند. آنها برای تجسم معاملات و حقایق اساسی در مورد شرکت شما مفید هستند.

روش های متفاوتی برای ایجاد یک قالب استارتاپ های نوپا وجود دارد. برای یافتن الگوهای رایگان برای ساختن برنامه کسب و کار خود می توانید در وب جستجو کنید. ما در مورد ۹ جزء یک طرح کسب و کار مدل در اینجا بحث می کنیم:

 

مشارکت های کلیدی: به سایر مشاغل یا سرویس هایی که برای راه اندازی کسب و کار خود با آنها کار می کنید توجه کنید. در مورد تامین کنندگان، تولیدکنندگان، پیمانکاران فرعی و شرکای استراتژیک مشابه فکر کنید.

 

فعالیت های کلیدی: راه هایی را که کسب و کار شما از مزیت رقابتی برخوردار می شود، لیست کنید. مواردی مانند فروش مستقیم به مصرف کنندگان یا استفاده از فناوری برای دستیابی به اقتصاد اشتراک گذاری را برجسته کنید.

 

منابع مهم: هر منبعی را که برای ایجاد ارزش برای مشتری خود استفاده می کنید لیست کنید. مهم ترین دارایی شما می تواند شامل کارکنان، سرمایه یا مالکیت معنوی باشد. فراموش نکنید که از منابع تجاری استفاده کنید که ممکن است در دسترس زنان، معلولان و بومیان باشد.

 

ارزش های کسب و کار: بیانیه واضح و قانع کننده ای در مورد ارزش منحصر به فرد شرکت خود به بازار ارائه دهید.

 

ارتباط با مشتری: نحوه تعامل مشتریان با کسب و کار شما را شرح دهید. اتوماتیک است یا شخصی؟ حضوری یا آنلاین؟ از ابتدا تا انتها به تجربه مشتری فکر کنید.

 

قسمت مشتریان: وقتی نام بازار هدف خود را مشخص می کنید، دقیق باشید. تجارت شما برای همه مناسب نخواهد بود، بنابراین مهم است که درک روشنی داشته باشید که کسب و کار شما در خدمت چه کسانی خواهد بود.

 

کانال ها: مهم ترین روش هایی را که می توانید با مشتریان خود صحبت کنید، ذکر کنید. اکثر مشاغل از ترکیبی از کانال ها استفاده می کنند و آنها را در طول زمان بهینه می کنند.

 

ساختار هزینه: آیا شرکت شما بر کاهش هزینه یا افزایش ارزش تمرکز می کند؟ استراتژی خود را مشخص کنید، سپس مهم ترین هزینه هایی را که برای اجرای آن با آن روبرو خواهید شد، لیست کنید.

 

جریان های درآمد: توضیح دهید که چگونه شرکت شما در واقع درآمد کسب می کند. برخی از مثال ها عبارتند از فروش مستقیم، حق عضویت و فروش فضای تبلیغات، اگر شرکت شما دارای چندین جریان درآمد است، همه آنها را لیست کنید.

 

ملاحظات خاص

 

پیش بینی های مالی:

 

یک طرح کسب و کار کامل باید شامل مجموعه ای از پیش بینی های مالی برای کسب و کار باشد. این صورت های مالی پیش بینی شده آینده نگر اغلب صورت های مالی پیش فرمی یا صرفاً "پروفرما یا پیش فاکتور" نامیده می شوند. این اظهارات شامل بودجه کلی، نیازهای مالی فعلی و پیش بینی شده، تجزیه و تحلیل بازار و استراتژی بازاریابی شرکت است.

 

سایر ملاحظات برای طرح کسب و کار:

 

پشت ایده یک طرح کسب و کار این است که به صاحبان این امکان داده شود تا تصویری دقیق تر از هزینه های احتمالی و معایب تصمیمات تجاری خاص داشته باشند و به آنها در اصلاح ساختارهای خود قبل از اجرای این ایده ها کمک کنند. همچنین به صاحبان اجازه می دهد تا برنامه ریزی کنند که چه نوع تامین مالی برای راه اندازی مشاغل خود مورد نیاز است.

اگر جنبه های خاصی از تجارت وجود دارد، باید آنها را برجسته کرده و برای جذب سرمایه استفاده کنید. به عنوان مثال، تجارت خودروهای برقی تسلا موتورز اساساً تنها به عنوان یک طرح کسب و کار آغاز شد.

یک طرح کسب و کار نباید یک سند ثابت باشد. با رشد و تکامل تجارت، برنامه کسب و کار نیز باید رشد کند. بررسی سالانه این طرح به کارآفرین اجازه می دهد تا آن را در هنگام در نظر گرفتن بازارها به روز کند. همچنین فرصتی فراهم می کند که به گذشته نگاه کنیم و ببینیم چه چیزی به دست آمده و چه چیزی بدست نیامده است. آن را به عنوان یک سند زنده در نظر بگیرید که با کسب و کار شما رشد و تکامل می یابد.

 

 

اشتراک گذاری
ارسال دیدگاه
css
balls
balls
balls
balls
balls
balls
شرکت فنی مهندسی سرمدبرین

شرکت فنی مهندسی سرمدبرین یک شرکت نوآورانه در زمینه خدمات فنی مهندسی از جمله خدمات طراحی صنعتی،...

درباره ما
شیراز خیابان فردوسی انتهای کوچه ۱۰
۰۷۱-۳۲۲۳۵۴۳۱
sarmadbarin@gmail.com

با عضویت در خبرنامه سرمدبرین از آخرین اخبار، پروژه ها و فرصتهای شغلی شرکت مطلع شوید.