×
توسعه استراتژی های تجاری پیچیده با شبیه سازی

1. مقدمه

 

نوآوری در محصولات، بازارها و مدل های کسب و کار به رشد کسب و کار دامن می زند و استراتژی های درهم گسیخته اکوسیستم کسب و کار را به طور اساسی تغییر می دهد. هنگام مدیریت نوآوری، شرکت ها باید تصمیم بگیرند که آیا در مدل های تجاری که هنوز آزمایش نشده اند، در محصولات جدید برای بازارهایی که هنوز وجود ندارند سرمایه گذاری کنند یا خیر؟ مدیران به طور مداوم فرصت های بزرگ را هنگام مواجهه با اختلال از دست می دهند زیرا روشهای سنتی تجزیه و تحلیل هنگام مواجهه با نوآوری ناکافی است. کار با استراتژی های پیچیده با پیش بینی آینده بر اساس دیدگاه ما نسبت به گذشته متفاوت است. مهم این است که فقط آینده را پیش بینی نکنیم، بلکه به این فکر کنیم که چگونه با تصمیمات خود آینده را خلق کنیم.

در این مقاله، ما رویکردهای مختلف برای مدل سازی و تجزیه و تحلیل استراتژی های کسب و کار را پوشش می دهیم، نحوه ایجاد یک استراتژی بهینه تجاری را تعیین می کنیم و توضیح می دهیم که چرا مدل شبیه سازی بهترین رویکرد برای مقابله با این نوع چالشهاست.

 

2. روشهای سنتی تجزیه و تحلیل استراتژیهای کسب و کار

 

به راستی چگونه می توان آینده را پیش بینی کرد؟ برای دادن یک پاسخ اساسی، ما باید یک مدل شاخص ایجاد کنیم. این اساسا یک فرایند خلاقانه است و ما باید ابزارهایی را در نظر بگیریم که می توانند از این امر پشتیبانی کنند. مهم تر از همه، کدام ابزار برای یک پروژه خاص مناسب است؟

هر کسی می تواند یک تحلیل ساده انجام دهد. با این حال، هرچه تجزیه و تحلیل پیچیده تر شود، ابزارهای قوی تری مورد نیاز است. اگر به مجموعه ابزارهایی که در گذشته در دسترس بوده اند نگاه کنیم، سه مورد را می یابیم:

 

تجزیه و تحلیل سناریوی کیفی
 

این رویکردها بسیار ذهنی و کلی هستند. آنها معمولاً توضیحی روایی و زمینه ای از چگونگی تکامل حال به آینده ارائه می دهند. تجزیه و تحلیل سناریوهای کیفی را می توان فرایندی از درک، تجزیه و تحلیل و توصیف رفتار سیستم های پیچیده به طور مداوم و کامل با استفاده از داده های غیر عددی دانست. تجزیه و تحلیل سناریوهای کیفی هیچ گونه بینشی در مورد سرمایه گذاری هایی که باید انجام دهند، به چه میزان برای سرمایه گذاری و در چه بازه زمانی به سازمان ها نمی دهد. ممکن است از نظر زمینه ای مفید باشد، اما ما را به اندازه کافی کمک نمی کند.

 

تکنیک های هدایت داده
 

 برای مثال، تکنیک همبستگی، آماری، یادگیری ماشینی همه، تکنیک هایی هستند که به دنبال الگوها در داده های تاریخی هستند. آنها سعی می کنند این الگوها را پیش بینی کنند تا در مورد آینده نزدیک چیزی مفید بگویند.

در نتیجه، هنگام برنامه ریزی تغییرات اساسی و اختلال در بازار، اطلاعات مربوط به گذشته می تواند ارتباط محدودی داشته باشد. به طور کلی، این یک تکنیک بسیار مفید است زیرا به ما کمک می کند تا بفهمیم کجا هستیم و اگر همه چیز پایدار بماند چه اتفاقی می افتد. مشکل اصلی این است که هنگام ایجاد اختلال در بازار، پیش بینی های آن در مورد آینده فقط دارای ارزش محدودی است.

 

مدل سازی صفحه گسترده
 

این محبوب ترین روش است. اگرچه معمولاً استفاده می شود، اما مدل های صفحه گسترده برای توصیف سیستم های تجاری نوآورانه کافی نیستند. همه سیستم های تجاری دارای بازخورد، غیر خطی و تأخیر هستند و مدل های صفحه گسترده نمی توانند این ویژگی ها را به اندازه کافی توصیف کنند. کیفیت مدلی که برای تصمیم گیری استفاده می شود برای کیفیت تفکر پیرامون سوالات مهم استراتژیک و در نتیجه موفقیت کسب و کار بسیار مهم است. مدل های صفحه گسترده نمی توانند بینش استراتژیک با کیفیت بالا را در اختیار ما قرار دهند. اجازه دهید این جمله را با یک مثال توضیح دهیم.

 

دو قضاوت در مورد اندازه بازار احتمالی UBER
 

در طول سال 2014، استاد مالی در مدرسه تجارت استرن دانشگاه نیویورک، آسوث داموداران، پستی را در وبلاگ خود در مورد ارزش Uber1 منتشر کرد. پروفسور داموداران با استفاده از داده های بازار و تجزیه و تحلیل مالی به این نتیجه رسید که با بهترین برآورد خود، ارزش اوبر 5.895 میلیارد دلار است. این رقم بسیار کمتر از 17 میلیارد دلار سرمایه گذاری شده در Uber در سال 2014 است. داموداران خلاصه کرد که قیمت Uber بسیار گران است. در اینجا لازم به ذکر است که در زمان نگارش این مقاله (سپتامبر 2018) ، آخرین ارزش اوبر ۷۲ میلیارد دلار بوده.

برآورد ارزش داموداران به دو فرض متصل بود: کل بازار موجود (TAM) و سهم بازار Uber در آن TAM. همانطور که TAM تصمیم گرفت از اندازه تاریخی بازار تاکسی و لیموزین استفاده کند، که 100 میلیارد دلار برآورد شده بود. نتایج تجزیه و تحلیل مالی بستگی کامل به این دو فرض دارد.

 

مدل فرصت Uber به این شکل بود:

 

Market opportunity = TAM * % Share

 

نظر مخالف در مورد همان موضوع توسط سرمایه گذار حرفه ای بیل گورلی داده شد. وی در وبلاگ خود اعلام کرد که در هر دو فرضیه اصلی یک خطای مهم وجود دارد. داموداران در انتخاب استفاده از اندازه تاریخی بازار تاکسی و لیموزین تصور کرد که آینده بسیار شبیه گذشته خواهد بود. این بدان معناست که ورود یک سرویس جدید، مانند Uber، هیچ تفاوتی در اندازه بازار حمل و نقل ماشین اجاره ای نخواهد داشت-یک فرض خطرناک. اگر کیفیت خدمات را به میزان قابل توجهی ارتقا دهید، ویژگی های جدیدی ایجاد کنید و علاوه بر این، حوزه کاربرد را گسترش دهید، می توانید بازار را از نظر مادی افزایش دهید. با در نظر گرفتن این موارد ، نقاط قوت Uber چه بود؟

 

زمان انتظار:

Uber متوسط زمان انتظار را به کمتر از پنج دقیقه کاهش داده بود و به طور قابل توجهی به بهبود کیفیت خدمات کمک کرد.

 

پوشش:

Uber حتی در مناطق جغرافیایی که مصرف کنندگان به ندرت تاکسی سفارش می دهند محبوب شد. بنابراین، اندازه بازار گسترش یافت.

 

روش پرداخت:

با Uber نیازی به پرداخت نقدی ندارید. این امر استفاده از تاکسی های معمولی را بسیار آسان می کند.

 

مردمی بودن:

مشتریان Uber و رانندگان تاکسی می توانند به یکدیگر امتیاز دهند. این منجر به تعاملات سیاسی می شود. اگر خودرو شما خوشایند بود، به احتمال زیاد دوباره از خدمات آنها استفاده خواهید کرد.

 

ایمنی:

با Uber ، ثبت هر سواری، هر مشتری و هر راننده تاکسی وجود دارد. این امر برای مشتریان، به ویژه زنان، ایمن تر و قابل اعتمادتر است.

 

کاهش قیمت:

Uber روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا می کرد، بنابراین می توانست بدون هیچ گونه آسیبی به درآمد رانندگان تاکسی، قیمت ها را کاهش دهد. کاهش قیمت منجر به افزایش تقاضا شد.

 

مدل بیل گورلی هنگام ایجاد تغییر، پویایی بازار تاکسی را نشان می دهد، بسیار پیچیده تر از بازار ثابت داموداران. برای تجزیه و تحلیل سیستم، لازم است ساختار آن، درون وابستگی های متقابل و بازخوردها را درک کنیم. بنابراین، او این ایده را در نمودار موجودی و جریان که معمولاً در پویایی سیستم استفاده می شود، بیان کرد.

حلقه بازخورد مثبت کوچک باعث ایجاد بازار بزرگتر و مزیت رقابتی هزینه می شود. حلقه بازخورد مثبت بزرگ، موتور رشد سریع است. با این حال، این یک مدل ساده شده است و رشد مهمی را محدود می کند که بازخوردهای منفی مانند رقابت برای مشتریان و رانندگان را محدود می کند. فراتر از آن، تجزیه و تحلیل عمیق تر، و شاید تحقیقات بازار، برای تعیین کمی این اثرات و رشد احتمالی شرکت مورد نیاز است. در نتیجه تجزیه و تحلیل خود، بیل گورلی فرصتی در بازار پیدا کرد که بسیار بزرگتر از نسخه صفحه گسترده (250 میلیارد پوند) بود.

 

گفتن اینکه کدام بهتر است دشوار است زیرا هر دو، دیدگاه های ارزشمندی ارائه می دهند و برای هر ذی نفع بهتر است وضعیت را از دیدگاه های مختلف تحلیل کنیم.

با این وجود، این مثال تأیید می کند که فرمول ها برای بیان وابستگی های ایستا بین متغیرها خوب هستند، اما هنگام توصیف سیستم هایی با رفتار پویا، شکست می خورند. حلقه های مثبتی که در مدل بیل گورلی مشاهده می شود، تغییری در بازار آدرس پذیر ایجاد می کند - تغییری که هرگز نمی توانیم در صفحه گسترده نشان دهیم. مدل بیل گورلی دقیقاً ضعف رویکرد صفحه گسترده را نشان می دهد.

با توجه به ماهیت پویای سیستم هایی که داموداران و گورلی سعی کردند آنها را نشان دهند، لازم است یک فناوری مدل سازی که به طور خاص برای تجزیه و تحلیل سیستم های پویا طراحی شده است - مدل شبیه سازی، کشف شود.

 

3. چگونه شبیه سازی می تواند به ایجاد استراتژی کسب و کار کمک کند

 

مدل شبیه سازی به معنای ایجاد یک نمونه اولیه دیجیتالی از یک سیستم دنیای واقعی است. شبیه سازی امکان تجزیه و تحلیل، بهینه سازی و پیش بینی فرایندهای داخلی را بر روی نمایش دیجیتالی معتبر یک سیستم امکان پذیر می کند.

مزایای اصلی استفاده از مدل شبیه سازی به عنوان یک ابزار حل مسئله، در مقایسه با مدل سازی مبتنی بر صفحه گسترده عبارتند از:

 

دقت بالا

مدل های شبیه سازی شما را قادر می سازد تا سیستم ها را تجزیه و تحلیل کنید و در مواردی که روش های سنتی شکست می خورند، راه حل هایی بیابید. این عمدتا به این دلیل است که یک مدل شبیه سازی می تواند وابستگی های پیچیده تر و رفتار سیستم را در طول زمان در نظر بگیرد.

 

سهولت استفاده

هنگامی که سطح انتزاعی مناسب را انتخاب کردید، توسعه یک مدل شبیه سازی یک فرایند ساده تر از مدل سازی تحلیلی است. معمولاً به تلاش فکری کمتری نیاز دارد، مقیاس پذیر و مدولار است.

 

مشارکت

ساختار یک مدل شبیه سازی به طور طبیعی ساختار سیستم واقعی را منعکس می کند. از آنجا که مدل های شبیه سازی با استفاده از زبان های بصری بیشتر توسعه می یابند، به راحتی می توان مدل داخلی را به افراد دیگر منتقل کرد.

 

اندازه گیری

در یک مدل شبیه سازی، می توانید هر مقداری را اندازه گیری کرده و هر موجودی را که زیر سطح انتزاع نیست ردیابی کنید. اندازه گیری و تجزیه و تحلیل آماری را می توان در هر زمان اضافه کرد.

 

تجسم

توانایی بازی و تحریک رفتار سیستم در طول زمان یکی از بزرگترین مزایای شبیه سازی است. جان بخشی نه تنها برای اهداف نمایشی، بلکه برای تأیید و اشکال زدایی نیز استفاده می شود.

 

استقامت

مدل های شبیه سازی بسیار قانع کننده تر از صفحات گسترده (بدون ذکر اسلایدها یا گزارشات با اعداد). اگر یک شبیه سازی برای حمایت از پیشنهاد خود بیاورید و اجرا کنید، نسبت به کسانی که فقط اعداد آورده اند برتری خواهید داشت.

 

عدم اطمینان را کنترل کنید

شبیه سازی تصادفی بودن و وابستگی متقابل رت تعیین و تجارت واقعی را مشخص می کند.

در نتیجه، می توان گفت که قدرت "نگاه به آینده" و درک تاثیر بر معیارهای کلیدی متعدد، به جای فرض و استفاده از میانگین، همان چیزی است که شبیه سازی ارائه می دهد.

تجزیه و تحلیل نوآوری یک فرایند پیچیده و جسورانه است و ساختن مدل شبیه سازی تنها اولین قدم است. به طور کلی، ما می توانیم این فرایند را به چهار مرحله اساسی تقسیم کنیم:

 

1. توسعه مدل

مهمترین مرحله، شناسایی و فرمول بندی صحیح مسائل است. مرحله ساختن مدل یک فرایند لزوماً خلاق است. نگاشت جهان واقعی به دنیای مدل ها، انتخاب سطح انتزاع و زبان مدل، کمترین عنصر رسمی در کل فرایند استفاده از مدل ها برای حل مشکلات است. یک مدل باید پویایی یک سیستم تجاری (به عنوان مثال، پذیرش مشتری، پاسخ رقبا، استفاده از دارایی) را در بر بگیرد. فقط اجزای مهم برای حل مشکل باید در مدل نشان داده شوند.

 

2. معیارهای عملکرد

داده های مربوط به مشخصات سیستم، متغیرهای ورودی و عملکرد سیستم موجود مورد نیاز است. آمار باید رفتار، فعالیت ها و عملکرد یک سازمان را اندازه گیری کند. بسیاری از معیارها مبتنی بر امور مالی هستند، اما ممکن است بر موارد دیگری نیز تمرکز کنند. معیارهای عملکرد به طور سنتی توسط سهامداران برای ارزیابی تصمیمات استراتژیک استفاده می شود. بنابراین، شما باید تصمیم بگیرید که چه معیارهای عملکردی در مدل شبیه سازی شما تجزیه و تحلیل می شوند.

 

3. تجسم

حتی اگر قرار نیست دوقلو دیجیتالی دقیق سازمان خود را به صورت سه بعدی بسازید، تجسم باید برای تأیید مدل شما انجام شود. تأیید صحت فرایند اطمینان از این است که مدل به گونه ای عمل می کند. برای تأیید مدل خود، می توانید داده های واقعی را وارد مدل کرده و نتایج را با داده های قبلی مقایسه کنید. نمایش داده های خوب همچنین به شما کمک می کند بین گزینه های استراتژیک یکی را انتخاب کنید. علاوه بر این، نرم افزار شبیه سازی به کاربران کمک می کند وسایل نقلیه، کارکنان، تجهیزات، ساختمان ها و سایر موارد و فرایندها را در مدل های خود تجسم کنند.

 

4. تجزیه و تحلیل سناریو

می توان از یک مدل برای آزمایش هزاران تنوع استراتژی و سناریوهایی که عدم قطعیت را در بر می گیرند، استفاده کرد. برای این منظور می توانید از مونت کارلو، تجزیه و تحلیل حساسیت و تغییرات پارامتر استفاده کنید. آنها به شما کمک می کنند تا دریابید که چگونه تصادفی بودن و تغییر پارامترها می تواند بر رفتار مدل شما تأثیر بگذارد.

هنگام تدوین استراتژی، هر گزینه باید با استفاده از طیف وسیعی از شرایط ارزیابی و با یکدیگر مقایسه شود. عوامل زیادی را باید در نظر گرفت، از جمله:

 

جایگزین های سیاست. نمونه هایی از استراتژی های مختلف شامل افزایش هزینه های بازاریابی، قیمت گذاری رقابتی و افزایش سطح خدمات است.

مفروضات محیطی. عوامل کنترل بیرونی که می توانند بر اثربخشی استراتژی تأثیر بگذارند (به عنوان مثال، پذیرش مشتری، پاسخ رقبا، روندهای اقتصادی).

تصادفی بودن. عوامل تصادفی که می توانند بر اثربخشی تأثیر بگذارند شامل انتخاب مشتری، پیام های دهان به دهان و بازاریابی است.

 

در برخی از پروژه های خود، PwC تجزیه و تحلیل استراتژی را می توان انجام داد که از شبیه سازی 500 هزار پوندی یک مدل واحد با سناریوهای مختلف و پارامترهای مختلف استفاده کرد.

بسیاری از اجرای شبیه سازی می توانند مشکلی ایجاد کنند زیرا ارزیابی هزاران مورد از آنها بدون دسترسی به قدرت محاسباتی زیاد دشوار است.

 

4. نتیجه

 

نوآوری، اکوسیستم تجاری موجود را مختل می کند و یک واقعیت اقتصادی جدید ایجاد می کند که باید با آن کار کرد. همانطور که ثابت کرده ایم، روش های سنتی، از جمله رویکردهای مبتنی بر صفحه گسترده، برای درک کامل این فرایند ناکافی است. در بیشتر موارد ما نمی توانیم با آزمایش روی مشاغل واقعی به دنبال راه حل های مناسب باشیم. به این ترتیب، مدل سازی در مورد یافتن راهی است، از مشکل تا راه حل آن، استفاده از دنیایی بدون ریسک که در آن ما مجاز به اشتباه، خنثی کردن کارها، بازگشت به گذشته و شروع دوباره هستیم. این دقیقاً همان چیزی است که افراد هنگام ایجاد یک استراتژی تجاری به آن نیاز دارند.

از نرم افزارهای شبیه سازی می توان در این شرایط برای پوشش طیف وسیعی از مسائل با افشای تعاملات پنهان، آزمایش وابستگی ها و آشکارسازی حساسیت ها استفاده کرد. شبیه سازی تصادفی را در نظر می گیرد که رفتار محیط کسب و کار در زندگی واقعی را مشخص می کند و راهی مطمئن برای آزمایش و کشف سناریوهای مختلف "چه می شود" را ارائه می دهد. تجسم اعتماد به یک مدل را افزایش می دهد و آن را بسیار قانع کننده تر از صفحات گسترده یا اسلاید ها می کند. کاربران حرفه ای می توانند جریان داده های پیچیده ای را ایجاد کنند که از محاسبات ابری برای انجام تجزیه و تحلیل استراتژی عمیق استفاده می کند، با هزاران شبیه سازی از یک مدل واحد، با سناریوهای مختلف و پارامترهای متفاوت. نتایج مدل سازی، تفکر آگاهانه را قادر می سازد و مدیریت موثری را با استراتژی های کاهش خطرات و سناریوهای منفی ارائه می دهد. شبیه سازی بهترین ابزار تجزیه و تحلیل برای ایجاد و ارزیابی استراتژی های تجاری نوآورانه و پیچیده  است.

 
اشتراک گذاری
ارسال دیدگاه
css
balls
balls
balls
balls
balls
balls
شرکت فنی مهندسی سرمدبرین

شرکت فنی مهندسی سرمدبرین یک شرکت نوآورانه در زمینه خدمات فنی مهندسی از جمله خدمات طراحی صنعتی،...

درباره ما
شیراز خیابان فردوسی انتهای کوچه ۱۰
۰۷۱-۳۲۲۳۵۴۳۱
sarmadbarin@gmail.com

با عضویت در خبرنامه سرمدبرین از آخرین اخبار، پروژه ها و فرصتهای شغلی شرکت مطلع شوید.