زیرساخت گردشگری روم تور – نسخه 1

slide-2feca5b
slide-f145459
slide-444258c

معرفی پروژه روم تور:

در سال های اخیر و بعد از گسترش ویروس کرونا صنعت گردشگری در سراسر جهان دچار بحران های شدیدی گردید تا جاییکه بسیاری از شرکت های بزرگ گردشگری دچار ضررهای سنگینی گشتند. در این مدت آمارها حاکی از آن بود کشورهایی که واکسیناسیون سراسری را آغاز و تا حدی جلو گسترش این ویروس را گرفته بودند در این مدت توانستند تا حدودی آسیب های ناشی از آن را در صنعت گردشگری جبران کنند. در سال ۱۳۹۹ و با آغاز محدود واکسیناسیون در ایران این امید را داشتیم با مهار نسبی این ویروس این صنعت در ایران دستخوش تغییرات مثبتی گردد لذا طی مطالعاتی که در سرمدبرین صورت گرفت یک برنامه کسب و کار تهیه شد. سعی شد در این برنامه تمام جنبه های گردشگری و پتانسیل هایی که در ایران وجود دارد را در نظر بگیرد تا به یک برنامه کامل برسد. در نهایت با توجه به گسترش شبکه های اجتماعی و رو‌ی آوردن مردم به کسب و کارهای اینترنتی یک طرح و پلتفرم جامع تحت عنوان روم تور طراحی گردید. این طرح با سرمایه گذاری یک شرکت خصوصی واقع در جزیره قشم و پشتیبانی سرمدبرین به مرحله اجرا درآمد.

چالش ها:

پروژه روم تور یکی از پرچالش ترین پروژه های چند سال اخیر سرمدبرین بود که بعد از چند سال از شروع این پروژه کماکان به روزرسانی های سنگینی روی این سایت انجام می گیرد. با توجه به حوزه فعالیت روم تور و حضور رقبای حرفه ای و قدیمی در این حوزه نیاز بود تا یک سایت با امکانات و رابط کاربری عالی طراحی تا در این مارکت امکان رقابت برایش وجود داشته باشد. 

از ویژگی های منحصر به فرد این پلتفرم چند خدماتی بودن در حوزه گردشگری است که این امکان را به مسافران می دهد تا تمام نیازهای خود را از زمان تصمیم به سفر تا انتهای آن را با روم تور برطرف کنند و طراحان سرمدبرین از پس این چالش که پیچیدگی های خاص خود را داشت بربیایند و در به روزرسانی های مختلف و با استفاده از بازخوردهای کاربران به یک پتلفرم با رابط کاربری راحت و گرافیک جذاب برسند. 

راهکار:

پتلفرم روم تور باتوجه به نوع و حوزه فعالیتی که دارد، به یک سایت پویا، پر انرژی، ساده و البته سریع نیاز داشت. البته نیازهای روم تور بسیار پیچیده‌تر از این موارد بود. با جلسات متعددی که میان مجموعه روم تور و سرمدبرین برگزار شد به شناخت کافی از نیازها رسیدیم.

در اولین مرحله و براساس برنامه کسب و کاری که از قبل تهیه شده بود و نیازسنجی هایی که صورت گرفته بود صفحه اول و صفحات اصلی سایت با کمک تیم گرافیک سرمدبرین طراحی شد و در مراحل بعد جزییات مورد نیاز هر بخش به آنها اضافه گردید. 

با توجه به حوزه کاری روم تور و کاربرانی که قرار بود از این پلتفرم استفاده کنند، تیم گرافیک رنگ های اصلی سایت را انتخاب و طرح کلی این پلتفرم را در اختیار تیم برنامه نویس قرار دادند. 

بعد از این مراحل و تلاش های تیم برنامه نویس سعی شد در بهینه ترین حالت ممکن سایت پیاده سازی شود. مجموعه روم تور از ما این انتظار را داشتند تا سایت بتواند تعداد کاربران زیاد را در سریع ترین زمان و بدون هیچ اختلالی مدیریت کند.

نتیجه:

درنهایت توانستیم از این آزمون بزرگ سربلند بیرون بیاییم و سایتی طراحی کنیم که با تمام پیچیدگی‌هایش، علاوه بر داشتن رابط و تجربۀ کاربری عالی، از سرعت و عملکرد مطلوبی برخوردار باشد و مورد تایید مجموعه روم تور و همینطور کاربران سامانه‌‎اش قرار گیرد.

نسخه دوم روم‌تور در حال پیاده سازی می‌باشد